76. rocznica wyzwolenia Częstochowy

No Comment Yet
źródło foto: staraczestochowa.pl

źródło foto: staraczestochowa.pl

 

Warto w styczniu przejść się na spacer ulicami Częstochowy i dotrzeć na Cmentarz Kule, pod pomnik radzieckich żołnierzy. Tam, co roku o tej porze włodarze miasta i miłośnicy historii składają kwiaty i wspominają wydarzenia z 1945 roku.

Muzeum Częstochowskie otrzymało ten filmik 5 czerwca 1975 roku od Wydziału Kultury Urzędu Miasta. Tak wyglądały pierwsze dni, kiedy do naszego miasta wkroczyły wojska radzieckie. Tak Armia Czerwona wyzwoliła Częstochowę z rąk niemieckiego okupanta.

Pierwsze czołgi częstochowianie zobaczyli 16 stycznia, kolejne dzień później, dokładnie siedemdziesiąt sześć lat temu. Wcześniej Sowieci rozbili w Mstowie stawiające opór hitlerowskie oddziały, ale niemieckie wojska były już w odwrocie. Nawet zmuszanie mieszkańców Częstochowy do budowania zapór nie przyniosło rezultatów. Niemcy zaczęli się wycofywać. I choć obecność Armii Czerwonej na terenie miasta nie pozostała bez strat dla Częstochowy, Rosjanie wywozili z częstochowskich fabryk „zdobyczne”, aresztowali także działających w konspiracji, to właśnie 16-17 stycznia 1945 roku datuje się koniec II wojny światowej w naszym mieście.

admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts