Muzyka znów zabrzmi głośniej w świątyniach

No Comment Yet

Ekumeniczny – taki jest przede wszystkim Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Nikomu w Częstochowie nie trzeba go już przedstawiać, nikomu nie trzeba przypominać. Na stałe zagościł w miejskim kalendarium i stał się jednym z wydarzeń, promujących nie tylko kulturę sakralną, ale też i samo miasto.

Tegoroczna edycja jest odsłoną jubileuszową, bo festiwal obchodzi w tym roku swoje trzydziestolecie. Zapowiada się wyjątkowo, wystąpić ma m.in. organistka i pianistka Magdalena Kaczor, Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej i Chór Collegium Cantorum, Chór i Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca ,,Śląsk” a nawet Zespół Muzyki Dawnej ,,Kapela Jasnogórska”.

Warto podkreślić, że honorowy patronat nad Festiwalem objęli Prezydent Miasta Krzysztof Matyjaszczyk oraz abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Festiwal rozplanowano na sześć dni, a wstęp na niego jest bezpłatny. Warto przyjrzeć się programowi, który prezentujemy poniżej, bo to coroczna muzyczna uczta, nie tylko dla osób związanych z kościołem, ale każdego, kto choć trochę kocha muzykę.

PROGRAM:

10 września
Koncert Inauguracyjny. Występ Chóru i Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana – godz. 18.00, Bazylika Jasnogórska (ul. o. Augustyna Kordeckiego 2)

Repertuar: Jan Sebastian Bach ,,Oster–Oratorium BMV 249”

11 września
Inauguracja Liturgiczna i Prawykonanie muzyki ze zbiorów jasnogórskich. Występ Chóru Kameralnego Uniwersytetu Zielonogórskiego „Cantus Humanus” – 12.00, Bazylika Jasnogórska (ul. o. Augustyna Kordeckiego 2)

Repertuar: Stanisław Moniuszko, Missa Es-dur, e-moll (prawykonanie)

12 września
Otwarcie wystawy „Cisza ikony” Pauliny Krajewskiej – godz. 17.00, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater (ul. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego 1)

13 września
Prawykonanie muzyki ze zbiorów jasnogórskich. Występ zespołu Warsaw Hormony – godz. 18.00, Kościół Seminaryjny (ul. św. Barbary 41)

Repertuar: Bruschek, Gimeshofer, Jeric, Kreith, J. Stefani, Mocard, J. Haydn, F. Maiztzer, Anonimy – Partity

Koncert pieśni sakralnych. Występ Chóru i Orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – godz. 20.00, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Generała Władysława Sikorskiego 85)

14 września
Koncert organowy Magdaleny Kaczor z Jasnogórskim Zespołem Instrumentów Dętych – godz. 18.00, Kościół Ewangelicko-Augsburski (ul. Śląska 20)

Repertuar: Feliks Nowowiejski, intrada (prawykonanie), symfonie na organy

15 września
Koncert Finałowy. Występ Zespołu Muzyki Dawnej Kapela Jasnogórska – godz. 18.00, Bazylika Jasnogórska (ul. o. Augustyna Kordeckiego 2)

Repertuar: O. Amandus Ivanschiz OSPPE (1727–1758) Trio sonaty, Marcin Józef Żebrowski (poł. XVIII w.) Trio sonaty (prawykonanie)

info za: Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater

admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts