Czy da się zatrzymać smog?

No Comment Yet

To pytanie zadają sobie wszyscy wraz z nadejściem kolejnego sezonu grzewczego. Mówi się, że jest lepiej, ale zanieczyszczone powietrze wciąż jest przyczyną wielu groźnych chorób i… śmierci. Miasto Częstochowa tradycyjnie rozpoczyna akcję uświadamiającą mieszkańców. Straż Miejska przypomina, że w domowych piecach nie wolno spalać śmieci. To właśnie jest główną i najważniejszą przyczyną powstania smogu. Niestety, wielu mieszkańców nie stosuje się do wymogów, często też wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy.

Częstochowski Urząd Miasta wystosował apel do tych, którzy w czasie niskich temperatur ogrzewają swoje domy niezgodnie z prawem. Te liczne komunikaty i akcje społeczne nie przynoszą skutku, trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – są wśród nas ci, którzy spalają odpady w domowych piecach. To po prostu śmieci, w tym m.in. plastik, stare ubrania, lakierowane drewno i tym podobne. W taki sposób powstaje smog – śmiercionośna substancja, która przyczynia się do rozwoju chorób i większej ilości zgonów.

Dla potwierdzenia tych słów garść statystyk Europejskiej Agencji Środowiska:

Tylko w 2018 roku smog spowodował około 417 000 przedwczesnych zgonów w czterdziestu jeden państwach europejskich. Warto zaznaczyć, że w tej statystyce Polska wciąż niechlubnie przoduje.

Według raportu „Jakość powietrza w Europie – 2020” Polska jest wiodącym krajem z największą liczną stężenia pyłu zawieszonego co przekłada się na zanieczyszczenie powietrza. W Polsce też odnotowuje się także coraz większą liczbę zgonów z powodu smogu. Z kolei w Europie tendencja jest odwrotna.

Tutaj warto przypomnieć zapominalskim, że w 2017 roku na terenie województwa śląskiego weszła w życie uchwała antysmogowa, która zabrania palenia w domowych kotłowniach śmieciami oraz mułem, flotem, węglem brunatnym czy mokrym drewnem (z uwagi na dym). Zobowiązuje również do wymiany starego pieca na nowy w ciągu pięciu lat.

Nie warto być biernym w tej sytuacji. Straż Miejska apeluje w akcji „Zatrzymać smog”, by reagować. Od nas zależy jakim powietrzem oddychamy.

admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts