Jasna Góra celebruje

No Comment Yet
źródło: jasnagora.com

Dokładnie sto lat temu na Jasną Górę przybył marszałek Józef Piłsudski, wówczas naczelnik państwa. Współtwórca polskiej niepodległości za zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej zmówił dziękczynną modlitwę w Częstochowie. Z tej okazji dziś na Jasnej Górze przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w Mszy świętej, która odprawiona została w Kaplicy Matki Bożej.

Ojcowie paulini przypominali, że 20 października 1921 roku Józef Piłsudski zawierzył Matce Bożej odrodzoną Ojczyznę. Powtarzali też jego słowa: „ja stary socjalista, gdy mam powziąć ważną decyzję, to przedtem modlę się do Matki Boskiej Ostrobramskiej”, ponieważ marszałek miał szczególne upodobanie do Maryi w Jej ostrobramskim i jasnogórskim wizerunku.

Zgodnie z historią, marszałek Piłsudski miał przybyć na Jasna Górę rok wcześniej, w 1920 roku, wtedy chciał dziękować za „Cud nad Wisłą”. Finalnie pielgrzymka nie doszła do skutku. Dokumenty zebrane w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy dowodzą, że faktycznie, była planowana na na 12 września.

By upamiętnić ten niezwykły dzień, kiedy Piłsudski pojawił się na Jasnej Górze, złożył wpis w klasztornej księdze. Jak czytamy na oficjalnej stronie Jasnej Góry, w sierpniu 2016 roku z okazji dziewięćdziesiątej piątej rocznicy pielgrzymki Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego na Jasną Górę została odsłonięta i poświęcona specjalna pamiątkowa tablica.

Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej dociera na Jasną Górę od siedmiu lat. Jego przedstawiciele, zgodnie z tradycją, do Częstochowy dotarli także dziś, gdzie uroczyście, modlitwą uczcili pamięć dawnych wydarzeń.

admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts