Urban sketching w Częstochowie

No Comment Yet

Z jednej strony flash mob, z drugiej strony plener artystyczny – tak o urban sketchingu mówi Muzeum Częstochowskie, które w nadchodzący weekend zaprasza na odnowiony Stary Rynek. Miejsce zyskało nową szatę, a sztuka, która tam powstanie ozdobi to miejsce jeszcze bardziej. O co chodzi? O artystyczną akcję integrującą lokalną społeczność oraz miejską przestrzeń.

Urban sketching do życia powołał dziennikarz Gabriel Campanario w 2007 roku. Zależało mu wówczas na spotkaniach ludzi, którzy mają podobne pasje, podobne „zajawki”. O to też chodzi meetingach urban sketching – rysowanie na żywo ma łączyć ludzi, podobnie jak żywiołowe odzwierciedlanie i interpretacja napotkanych po drodze miejskich punktów. Dziś tego typu spotkaniami zajmuje się międzynarodowe stowarzyszenie Urban Sketchers, które chce poszerzać te artystyczne, historyczne i edukacyjne wartości, jakie niesie rysowanie na żywo. Dzięki temu ludzie mogą poznać się nawzajem, wymienić doświadczeniem, zainspirować i rozwinąć. Później można pochwalić się efektem na poplenerowych wystawach.

Urban sketching odbędzie 23 i 24 października na Starym Rynku w Częstochowie. Równolegle w Kawiarni Alternatywa 21 odbędzie się wernisaż ogólnopolskiej wystawy grupy Urban Sketchers Poland. Dzień później uczestnicy częstochowskiego USk zaprezentują swoje najciekawsze prace w nowym obiekcie muzealnym – Stary Ratusz.

Program:

  1. Ogólnopolska wystawa grupy Urban Sketchers Poland w Kawiarni Alternatywa 21 (wernisaż, sobota, godz. 18.00)
  2. „Wokół częstochowskiego ratusza” w Muzeum Częstochowskie – Stary Ratusz (wernisaż, niedziela, godz. 15.00).

Organizatorami tegorocznego spotkania i wystaw są: Grupa artystyczna ATINA, Muzeum Częstochowskie – Stary Ratusz, Grupa Urban Sketchers Poland, Fundacja Oczami Brata i Spółdzielnia Socjalna Jasne, że Alternatywa 21

admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts