Nowe miejsce poświęcone Papieżowi Polakowi

No Comment Yet
źródło: jasnagora.com

Św. Jan Paweł II ma na Jasnej Górze swoje nowe miejsce. Prace trwające pięć lat wreszcie dobiegły końca. Od kilku dni wyjątkowa kaplica jest dostępna dla pielgrzymów.

Mowa o Kaplicy Jana Pawła II, którą oficjalnie otwarto w niedzielę. Uroczystego poświęcenia dokonał o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry oraz o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Ojców Paulinów. W uroczystościach brali udział także delegaci węgierskiego zakonu.

Kaplica Papieża Polaka powstała na miejscu dawnej kaplicy. Od 2016 roku trwał tam remont generalny. Dziś, po zmianach na ścianach widnieje wapienny kamień, a lukarny zdobią herby Jana Pawła II, zakonu paulinów oraz znak maryjny. W samym centrum nowej kaplicy znajduje się niewielki ołtarz i ambona. To miejsce szczególne dla tego miejsca, bo właśnie przy ołtarzu są relikwie Jana Pawła II.

Przy ołtarzu umieszczony został relikwiarz z krwią papieża i jego „Totus Tuus” – „Cały twój Maryjo”. Obok stoi replika krzyża – pastorału, który jest znakiem papieskiej posługi i władzy. Pastorał taki Ojciec Święty ofiarował na Jasną Górę w 1983 roku.

Karol Wojtyła, później Jan Paweł II, ma w Częstochowie miejsce wyjątkowe. Pełno tu nawiązań, pamiątek i miejsc poświęconych postaci papieża. To na Jasnej Górze znaleźć można jego rower kolarski czy czarne BMW E34. Samochód został przekazany na Jasną Górę w 2010 roku przez kardynała Stanisława Dziwisza, dziś można je oglądać w nowej części Bastionu św. Rocha.

Najważniejsze jednak, jak podkreślali ojcowie paulini, jest duchowe dziedzictwo papieża, jego nauki i słowa, które do dziś inspirują i stanowią drogowskaz.

admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts