Więcej zieleni przy Placu Pamięci Narodowej

No Comment Yet
źródło: czestochowa.pl

Jedno z najbardziej betonowych miejsc w Częstochowie ma szansę stać się bardziej zielone. Jest pomysł, by zazielenić centrum miasta, a dokładnie Plac Pamięci Narodowej. Czy to się uda? Pomysł i chęci już są.

Jak podaje Biuro Prasowe Urzędu Miasta Częstochowy, włodarze chcieliby zazielienić teren wokół Pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny, to miejsce, które wymaga renowacji i wprowadzenia roślinności.

Kiedy budowano Plac Pamięci Narodowej w latach osiemdziesiątych, głównym celem tego centralnego punktu w tym rejonie Częstochowy miała być organizacja uroczystości miejskich, w szczególności tych o charakterze historycznym. I faktycznie, tak też było. Przez lata służył jako przestrzeń do czczenia pamięci poległych, a w jego miejscu organizowano wydarzenia nie tylko miejskie, ale także te o randzie wojewódzkiej.

Tym bardziej, kiedy było gorąco, jak zaznacza częstochowski magistrat plac był i jest mało przyjazny, bo nie można się tam schronić w cieniu drzew. Każdy z nas wie jak jest kiedy nagrzane płyty podwyższają temperaturę. Plan jest taki, by zerwać stamtąd granitowe płyty z części placu, a w ich miejsce posadzić zieleń.

Są już oficjalne zapowiedzi prezydenta miasta, Krzysztofa Matyjaszczyka, który mówi, że 20% powierzchni granitowej zastąpi się krzewami, bylinami lub niskimi żywopłotami. Po dwóch stronach ul. Śląskiej zasadzą też ok. 20 platanów. Wszystko w ramach inicjatywy „Często-Zielona” realizowanej według programu Przyjazna Częstochowa. W planach jest także uporządkowanie zieleni w pobliżu placu oraz modernizacja oświetlenia.

To jednak nie koniec „zielonych” inwestycji w tym obrębie miasta. Jak podaje Biuro Prasowe UM, oprócz Placu Pamięci Narodowej, Centrum Usług Komunalnych planuje zazielenienie ul. Focha na odcinku od ul. Śląskiej do alei Wolności, na tyle, ile pozwoli znajdująca się tam podziemna infrastruktura techniczna. Wstępnie widzimy tam miejsce na kilkanaście nowych drzew oraz kilka ławek.

Plan jest taki: w tym roku wykonanie projektów, w przyszłym realizacja. Trzymamy kciuki.

Warto wspomnieć, że pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny powstał w 1980 roku za inicjatywą kombatantów. Udało się wówczas zebrać ze składek dwadzieścia milionów złotych ówczesnych oraz trzydzieści sześć ton kolorowych metali. Kamień węgielny wmurowano 6 maja 1983 roku. W cokole pomnika złożono urny z ziemią spod Monte Cassino, Lenino, znad Bzury, z grobów polskich lotników w Wielkiej Brytanii, powstańców warszawskich, a także prochy ofiar obozu w Auschwitz. Odsłonięcie Pomnika miało miejsce 1 września 1985 roku.

admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts