Po prostu… czytaj!

No Comment Yet

Mamy dobrą wiadomość, według ostatniego raportu o stanie czytelnictwa w Polsce opublikowany przez Bibliotekę Narodową pozostawia duże nadzieje na przyszłość. Według nich czytamy coraz więcej. Zgodnie z raportem, tylko w zeszłym roku 42 procent respondentów przyznało, że w ciągu roku przeczytało w całości książkę. I choć wydawać by się mogło, że to nie jest wielki wyczyn… to wynik najlepszy od sześciu lat.

źródło: czytajpl.pl

W naszym mieście sporo akcji promujących czytelnictwo. Ta, która właśnie trwa „Czytaj PL” zachęca do sięgania po różne tytuły autorów wielu gatunków. Dzięki akcji udostępnionych zostało jedenaście pozycji, które można pobierać poprzez aplikację. Należy jednak pamiętać, że to ostatni tydzień akcji – wypożyczone ebooki i audiobooki będzie można czytać jedynie do 6 grudnia.

W tym roku akcja „Czytaj PL” krążyła wokół Wszechświata. Wśród pozycji do przeczytania m.in. hipnotyzujący thriller („Żałobnica”), kryminalna rzeczywistość emerytowanej policjantki Krystyny („Wiosna zaginionych”) czy opowiadania polskiego mistrza science fiction („Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników”).

Jak podkreślają organizatorzy, akcja „Czytaj PL” przyczynia się do poprawy czytelnictwa. Warto wspomnieć, że jest jedną z większych akcji promujących czytelnictwo w Polsce –jak dotąd wzięło w niej udział co najmniej trzysta tysięcy osób. Jest obecna we wszystkich polskich miastach i co ważne, Dociera do niemal wszystkich polskich miast, angażuje młodzież szkół srednich. W tym roku do akcji „Upoluj swoją książkę” dołączyło ponad 900 szkół i 1000 nastoletnich ambasadorów.

Akcję promuje także częstochowski magistrat. Do końca listopada – za pośrednictwem aplikacji Woblink i zeskanowanego kodu QR – możliwe jest darmowe pobranie bestsellerowych książek. Jednak tegoroczne tytuły w formie ebooka i audiobooka czytać i słuchać można do 6 grudnia. Wszystkie książki biorące w tym roku udział w akcji pozostaną do tego czasu w aplikacji Woblink na ,,półce użytkownika”. W tym roku z „Czytaj PL „korzystać mogą nie tylko użytkownicy smartfonów i tabletów, ale także posiadacze czytników Kindle™ i InkBOOK.

Lista dostępnych książek:

 1. Kornel Filipowicz „Formikarium” (Wydawnictwo Znak)
 2. Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych” (Wydawnictwo Marginesy)
 3. Tomasz Lem „Awantura na tle powszechnego ciążenia” (Wydawnictwo Literackie)
  4.Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” (Wydawnictwo Literackie)
 4. Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc” (Wydawnictwo Karakter)
 5. Robert Małecki „Żałobnica” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
 6. Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia” (Wydawnictwo Otwarte)
 7. Marcin Mortka „Nie ma tego złego” (Wydawnictwo SQN)
 8. Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze” (Wydawnictwo Poznańskie)
 9. Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” (Wydawnictwo Dowody na istnienie)
 10. Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra” (Wydawnictwo Rebis)
 11. Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka” (Wydawnictwo Filia)

Organizatorzy „Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink. Akcję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Częstochowa jest jednym z miast partnerskich akcji.

admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts