Groźny smog zieje… pyłem

No Comment Yet

Dziś większość z nas otrzymała Alerty RCB związane z bardzo złym stanem jakości powietrza w Częstochowie. Podobne wiadomości dotarły do mieszkańców pozostałych polskich miast. Oddychamy zabójczym pyłem zawieszonym, którego stężenie przekroczyło normy o 500%. Jeśli szukać winnego… odpowiedź jest prosta: sami sobie szkodzimy.

źródło: airly/DziejesieŚląskie Facebook

Na początek przypomnijmy, że zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego z kwietnia 2017 roku, zbliża się obowiązkowa wymiana niektórych pieców. Do 2022 roku trzeba wymienić kotły i piece, które są używane ponad dziesięć lat. Następnie, mieszkańcy korzystający z tego rozwiązania będą musieli wymienić piec. Czas wymiany instalacji uzależniony jest od czasu eksploatacji kotłów.

Co mówi wspomniana uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Śląskiego? Dotyczy wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. To ograniczenia i zakazy, które mają, przynajmniej teoretycznie zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i środowisko. Chodzi o instalacje, w których spala się paliwa stałe – kocioł, kominek, piec.

Najbardziej szkodliwe to: węgiel brunatny, miał, tworzywa sztuczne, kolorowy papier i inne odpady np. stare opony, pieluchy, śmieci – czyli, nie oszukując się, wszystko to, czym wielu Polaków i wielu częstochowian pali bez skrupułów. Patrząc na stan jakości powietrza, chyba można zaryzykować stwierdzenie, że jest to zdecydowana większość.

Nasza świadomość ekologiczna jest niewielka, a jeśli jest, pozostaje teoretyczna. W praktyce trujemy się wzajemnie – świadomie i często z premedytacją. Tak wynika z kontroli Straży Miejskiej, która otrzymuje coraz więcej zgłoszeń i próśb o kontrole.

Dlatego warto jak mantrę powtarzać, że tylko rezygnacja z powyższych szkodliwych „paliw” może realnie wpłynąć na poprawę jakości powietrza. To nie pseudoekologiczne dyrdymały, to fakty. Kiedy spalasz śmieci, przyczyniasz się do zanieczyszczenia atmosfery, w której uwalniają się trujące, zabójcze dla nas związki, które powodują wiele chorób, a nawet śmierć. Nie wierzysz?

Pora na garść faktów dotyczących tego jak smog wpływa na nasze zdrowie.

Internet pełen jest informacji na temat szkodliwości smogu. Przez wdychanie zanieczyszczonego powietrza, czyli dokładnie takiego, jakie teraz wpuszczasz przez otwarte okno i dokładnie takie, jakim oddychałeś dziś wracając z pracy, krócej żyjesz, a do tego zwiększasz ryzyko zapadalności na choroby układu oddechowego. Grożą Ci także choroby układu krążenia, układu nerwowego i… nowotwory. Jeśli do tej pory nie miałeś astmy, teraz możesz się jej nabawić bez problemu, wystarczy, że wyjdziesz na spacer… i odetchniesz. Lepiej? No właśnie.

Dlaczego to takie niezdrowe? Przez pył zawieszony, a także ozon, tlenki azotu, dwutlenek siarki i rakotwórcze substancje z grupy WWA. A jeśli nadal nie wierzysz, może zaufasz naukowcom. Badania wykazały, że długofalowe skutki smogu to na przykład chroniczny kaszel, niewydolność płuc i przewlekłe zapalenia oskrzeli. Przez benzo(a)piren, czyli substancję, która znajduje się także w papierosach, nawet osoby niepalące chorują na nowotwory płuc, do tego nieco bardziej subtelne osłabienie organizmu czy zachorowania na choroby układu oddechowego. Lekarze przypominają jednak, że nawet zwykłe zapalenie płuc u seniorów może prowadzić nawet do zgonu.

To nie koniec listy złych wiadomości. Smog to także dysfunkcje układu krążenia. Jeśli dziś paliłeś w piecu węglem brunatnym, przyczyniłeś się do chorób krążeniowych wielu osób – naukowcy powtarzają, że cząsteczki pyłu zawieszonego przenikają z płuc do krwioobiegu. I tak na przykład Twój sąsiad może mieć właśnie zaburzenia krążenia (w tym jego nagłe zatrzymanie), nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, a nawet zawał. Przypomnijmy, że to właśnie choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów przypisywanych smogowi.

Jeśli więc poczułeś potrzebę zmiany, podpowiemy czym możesz palić w piecu ekologicznie i tanio. Poprawisz jakość powietrza, jeśli do pieca wrzucisz zamiast wegla pellet, ekogroszek,gruby węgiel kamienny dobrej jakości, nieimpregnowane drewno, brykiet ze słomy oraz różne biopaliwa.
Pellet czy ekogroszek to tanie materiały i nie szkodzą powietrzu.

A jeśli to wciąż mało, warto zerknąć do zapisów ustawy antysmogowej. To ona pozwala samorządom regulować sytuację i poprawiać jakość powietrza. , mające na celu poprawę jakości powietrza na danym terenie. Przypomnijmy, że za łamanie samorządowych zaleceń, grożą wysokie kary finansowe.

Ale jest też dobra wiadomość. Program „Czyste powietrze” dedykowany dla mieszkańców samorządów z całej Polski, to program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dzięki niemu pozyskać można dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu: do 30 tysięcy złotych w podstawowym poziomie dofinansowania i do 37 tysięcy złotych w podwyższonym.

Częstochowskie Centrum Świadczeń wydaje zaświadczenia dla osób fizycznych o przyznanie dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Szczegóły na stronie: https://ccs.czestochowa.pl/czyste-powietrze/

admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts