Pamiętają o żołnierzach II wojny światowej

No Comment Yet

Częstochowa wyremontowała groby wojenne żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku. Niedawno Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta podsumował prace remontowe wykonane na częstochowskich nekropoliach w kończącym się roku.

źródło: UM Częstochowa

Prace zostały sfinansowane dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, to kwota w wysokości 73 tysięcy złotych. Pieniądze uzyskano w ramach programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju”. Remont kwatery na cmentarzu Kule zrealizowano również dzięki dotacji Wojewody Śląskiego. Z tej puli na remont grobów wojennych żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. została przeznaczona kwota 61.500 zł – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta – zgodnie z planowanym zakresem wyremontowane zostały kolejne mogiły, cztery zbiorowe i jedna indywidualna. Prace związane były z wymianą ram mogił zbiorowych, tablic z nazwiskami poległych żołnierzy oraz krzyży.

Dodatkowo na cmentarzu żydowskim przy ul. Złotej wyremontowany został grób wojenny ofiar poległych w akcji Ostbahn. Na ten cel gmina uzyskała 32 tys. zł. Dotacja w kwocie 18,5 tys. zł pochodzi od Wojewody Śląskiego, natomiast w ramach dofinansowania pozyskanego z programu Ministra KDNiS „Groby i cmentarze wojenne w kraju” pozostałe 13,5 tys. zł. Remont grobu wojennego obejmował demontaż uszkodzonej płyty nakrywowej i podstawy (z wywozem gruzu), wykonanie fundamentu zbrojonego oraz wykonanie płyty nakrywowej z granitu grafitowego z napisami, znakami oraz betonowymi detalami. Odtworzenie betonowego sarkofagu zaplanowano na rok 2022 – wynika z informacji częstochowskiego magistratu.

admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts