Trucie sąsiadów nielegalne, miasto dopłaca do wymiany pieców

No Comment Yet

Powtarzamy to w kółko, ale jak widać, słychać i przede wszystkim – czuć – przypominania i uświadamiania nigdy dość. Przekonują się o tym non stop strażnicy miejscy oraz mieszkańcy miasta. Wystarczy teraz otworzyć okno, by przekonać się jak wielki i duszący jest to problem. Ale lepiej tego nie robić.

źródło: czestochowa.pl

Urząd Miasta co chwilę wychodzi z przypomnieniem do mieszkańców – w domowych piecach nie wolno spalać śmieci – włodarze miasta piszą na oficjalnej stronie. To właśnie główna przyczyna smogu. Mieszkańcy zdają się nie robić z tego nic, nawet mimo faktu, że na wymianę pieców mogą dostać dofinansowanie.

Straż Miejska sprawdza więc, czy źródła ciepła dostosowane są już do aktualnych przepisów. Przypomnijmy, przepisy się zmieniły i każdy kto pali tak zwanym „kopciuchem” łamie prawo i truje ludzi.

Jak podsumowują pierwsze spacery noworoczne strażnicy miejscy, mimo akcji informacyjnych i edukacyjnych zdarzają się osoby, które nadal ,,puszczają z dymem” w swoich piecach odpady. Co spalają? Głównie plastik, zdarzają się stare ubrania, lakierowane drewno i inne szkodliwe dla naszego zdrowia substancje. Tak, te same, które przyczyniają się do rozwoju chorób i zwiększają statystyki zgonów.

Będziemy zatem, za Urzędem Miasta, powtarzać jak mantrę – na terenie województwa śląskiego obowiązuje ,,antysmogowa” uchwała zabraniająca palenia w domowych kotłowniach m.in. mułem, flotem, węglem brunatnym, mokrym drewnem, odpadami oraz zobowiązująca do wymiany starego pieca. Na mocy tej uchwały do końca 2021 roku należało wymienić piece starsze niż 10 lat, nie spełniające obecnych norm emisyjnych (zgodnych minimum z 5 klasą granicznych wartości emisji) oraz piece bez tabliczek znamionowych, nawet jeżeli są młodsze. Do końca 2023 roku należy wymienić piece, w wieku od 5 do 10 lat, nie spełniające norm emisji.

Nie dziwcie się, jeśli usłyszycie pukanie do drzwi. Od 1 stycznia tego roku strażnicy miejscy i urzędnicy mają prawo sprawdzać, czy urządzenie służące do ogrzewania może ciągle być legalnie użytkowane. Jeśli nie spełnia obowiązujących uchwałą antysmogową wymagań, jego właścicielce bądź właścicielowi grozi mandat. W przypadku mandatu nałożonego przez sąd, jego maksymalna wysokość może wynieść nawet 5 tys. zł, a dochodzi do tego też nakaz natychmiastowej wymiany urządzenia – przypomina magistrat.

Jest na tę złą sytuację antidotum – możemy poprawić jakość powietrza sami, mamy na to bezpośredni wpływ. Wystarczy zmienić źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne (np. gazowe), wymieniając stary piec na kocioł klasy 5, a także paląc opałem dobrej jakości. Jakieś argumenty przeciw? Drogo?

A zatem… dla tych, którzy są „oszczędni” – od 2004 roku Częstochowa dopłaca do wymiany starych, szkodliwych pieców na bardziej przyjazne ekosystemowi źródła ciepła. Początkowo środki na te dopłaty czerpano z należnej mu puli Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a już od 10 lat finansuje je z własnego budżetu. Dzięki wsparciu miejskiego samorządu – w wysokości ponad 3 mln zł – do końca zeszłego roku wymieniono ponad 1,6 tys. pieców starego typu.

Pora więc ruszyć i przestać szukać wymówek. Więcej argumentów „za”?

Wystarczy wziąć przykład z mądrzejszych. Tylko w zeszłym roku częstochowianki i częstochowianie złożyli 193 wnioski o dotacje na wymianę pieców. Na dotacje w 2021 roku nasze miasto wydało 230 tys. zł. W tegorocznym budżecie Częstochowy na dotacje na wymianę przestarzałych ,,kopciuchów” zarezerwowano pół miliona złotych. Jako pierwsi z tych pieniędzy będą mogli skorzystać ci, którzy zawarli umowę dotacji z Miastem, ale gazownia nie zrealizowała im w ubiegłym roku podłączenia.

Miejski Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa szacuje obecnie liczbę pieców podlegających wymianie na ok. 5 tysięcy. Zamiast dotacji miejskich, które w tym roku zostaną uruchomione po przyjęciu i uprawomocnieniu się stosownych uchwał, można skorzystać z rządowego programu „Czyste powietrze”, przewidującego nieco wyższe dopłaty – zwłaszcza wtedy, gdy wymianie pieca towarzyszy termomodernizacja oraz spełnione jest określone kryterium dochodowe.

To inwestycja w zdrowie, życie i przyszłość. Bez przesady.

admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts