Centrum Pomocy Uchodźcom działa prężnie

No Comment Yet

Częstochowa odpowiedziała dużym zaangażowaniem na pomoc Ukraińcom uciekającym przed wojną. Od kilku dni prężnie działa w mieście miejsce przygotowane z myślą o nich.

źródło: czestochowa.pl

Chodzi o punkt przyjęć ukraińskich uchodźców przy ul. Ogrodowej 24/44. To miejsce, które zostało uruchomione przez Caritas i Urząd Miasta Częstochowy. Warto odnotować, że centrum zmieniło ostatnio lokalizację na budynek z wejściem i wjazdem od ul. Piotrkowskiej, gdzie stworzono bardziej komfortowe warunki dla przybywających.

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Miasta, na miejscu do godzin popołudniowych są przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego częstochowskiego magistratu, którzy zajmują się kierowaniem uchodźców do miejsc zakwaterowania i przekazują im pakiety startowe z niezbędnymi artykułami higieniczno-kosmetycznymi.


Ukraińscy uchodźcy mają do dyspozycji ciepły posiłek w jadalni Caritas, natomiast codzienne wyżywienie mają zapewniane w miejscu zakwaterowania. Obecnie miejsca noclegowe są przygotowane w Domu Pielgrzyma i częstochowskich ośrodkach Caritasu (w tym dla osób ze szczególnymi potrzebami). Z możliwości zakwaterowania skorzystało do tej pory kilkanaście osób, w tym głównie matki z dziećmi.
W godzinach wieczorno-nocnych punkt obsługują strażnicy miejscy, pomoc osobom przybywającym świadczą także wolontariusze Caritasu. Punkt czynny jest całą dobę, z wolontariuszami możliwy jest kontakt telefoniczny (tel. 506 394 592) oraz mailowy: ukraina@caritas.czest.pl. W przypadku braku możliwości kontaktu z tym numerem wszystkie sytuacje kryzysowe wymagające koordynacji lub interwencji służb miejskich lub ratowniczych związane z sytuacją uchodźców można całodobowo zgłaszać do Miejsko-Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, tel. 34 3785 101 lub 34 3785 102, ewentualnie na ogólny numer alarmowy 112.

admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts