W przeddzień katastrofy…

No Comment Yet

W przeddzień dwunastej rocznicy katastrofy smoleńskiej na Jasnej Górze pojawili się przedstawiciele rządu i samorządu by wspólnie uczcić pamięć ofiar i uroczystą mszą świętą wprowadzić w czas zadumy.

Hołd złożył Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, a wraz z nim wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełsyowski, wśród gości była także europoseł Jadwiga Wiśniewska. Złożyli oni kwiaty przed Epitafium Smoleńskim, a później wzięli udział w mszy świętej, której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Przypomnijmy – jutro mija dwunasta rocznica katastrofy, w której zginęło 96 osób polskiej elity, a wśród nich prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska. Na Jasnej Górze miejsce ma szczególna pamiątka – to a Epitafium Smoleńskie znajdujące się przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. W monument wpisano m.in. tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii i zastąpili inną, ze zmienionym napisem. Tekst na tej tablicy zawiera m.in. fragment informujący, że ofiary katastrofy zginęły „w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r.”. Epitafium jest też wyrazem pamięci o zamordowanych w Katyniu – podaje Biuro Prasowe Jasnej Góry.

admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts