Ku pamięci ofiar

No Comment Yet

Mija dwanaście lat od katastrofy pod Smoleńskiem na pokładzie którego znajdowała się polska elita. Jak co roku, przedstawiciele władz Częstochowy uczcili pamięć ofiar.

Przy grobie Rzecznika Praw Obywatelskich – Janusza Kochanowskiego na cmentarzu Kule kwiaty złożył zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy, Ryszard Stefaniak. Na uroczystości obecna była także żona Kochanowskiego oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot. Złożyli oni kwiaty i zapalili znicze na grobie Janusza Kochanowskiego w asyście Straży Miejskiej. Pamięć Rzecznika Praw Obywatelskich, jednej z ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, uczcili także: wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz delegacje służb miejskich. Przy grobie wartę pełnili żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

Następnie uroczystości rozpoczęły się na Placu Katyńskim przy „Dębach Pamięci” i tablicy memorialnej. Tam oddano hołd wszystkim ofiarom katastrofy.

Przypomnijmy, że 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie prezydenckiego samolotu TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem, zginęło 96 osób. Wśród nich Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką oraz wiele osób sprawujących ważne funkcje państwowe. Wśród osób związanych z naszym miast był także ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie – Honorowy Obywatel Miasta Częstochowy – Ryszard Kaczorowski, pochodzący z Częstochowy ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski oraz wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Stanisław Mikke.

admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts