Przypomnieli egzekucję zakładników w Gnaszynie – to już 78. rocznica

No Comment Yet

Powrót do 1944 roku. Dziesięciu Polaków. Hitlerowskie Niemcy. Brutalna okupacja Polski. Pomoc żołnierzom i najtragiczniejsza cena – to historia, do jakiej co roku wraca się na kilka dni przed rocznicą tego krwawego wydarzenia. I w tym roku, władze miasta uczciły pamięć Polaków, którzy pomagając żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego poświęcili własne życie.

źródło: UM Częstochowa

Przedstawiciele miasta uczcili pamięć dziesięciu Polaków powieszonych przez hitlerowskich okupantów w 1944 roku. Zakładników skazano na śmierć, bo nikt nie ujawnił nazwisk osób udzielających pomocy żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. Symbolicznie upamiętnili to wydarzenie. Zastępca Prezydenta Ryszard Stefaniak wraz z miejskimi radnymi – Dariuszem Kapinosem i Sebastianem Trzeszkowskim złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscu egzekucji.

Przypomnijmy, 24 kwietnia 1944 roku szubienicę ustawiono na wzgórzu, a wokół niej niemieccy żandarmi zgromadzili mieszkańców Gnaszyna (dziś dzielnicy Częstochowy) i okolicznych wsi. To od nich żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego niejednokrotnie otrzymywali wsparcie. Gestapowcy byli niezwykle okrutni, zmuszali osoby wybrane z tłumu do zakładania skazańcom pętli na szyję…
Nikt z Polaków obecnych przy egzekucji nie znał tych mężczyzn, byli mieszkańcami innego regionu. Ich ciała wywieziono w nieznane miejsce.

Mieszkańcy Gnaszyna jednak na zawsze zapamiętali to tragiczne wydarzenie i 10 niewinnych zakładników, którzy tu stracili swoje życie. W miejscu kaźni stanął krzyż z pamiątkową tablicą, a uliczce odbiegającej od krzyża na wschód, nadano imię 10 Zakładników.

admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts