Uwrażliwiaj dziecko na naturę

No Comment Yet

Sposobów na przekazanie wiedzy o Ziemi i przyrodzie jest wiele. Sięgają po nie między innymi częstochowskie szkoły, które wykorzystują każdą okazję, by uwrażliwiać młodego człowieka na dbałość o naturę. Wiemy, że nie jest z tym tematem u nas najlepiej… Wystarczy jeden spacer do lasu, by przekonać się, że wielu z nas – dorosłych – powinno się jeszcze wiele nauczyć. Może od własnych dzieci?

źrodło: UM Częstochowa

Czemu nie! Z okazji Światowego Dnia Ziemi nauczyciele z częstochowskich szkół wymyślili zadania by wpływać na myślenie najmłodszych obywatelek i obywateli w duchu troski o przyrodę. Stąd też pomysł na świętowanie… poza szkołą, właśnie… na łonie natury!

Obchody Dnia Ziemi 2022 – jak mówią sami pedagodzy – miały służyć temu, aby promować ochronę klimatu i uświadamiać najmłodszym ważną rzecz – współodpowiedzialność za stan środowiska naturalnego. Pomysłów na przekazanie tej wiedzy było bez liku – zaczynając od konkursów i tworzenia prac plastycznych wokół tematów ekologicznych, odbyła się także akcja ,,Sprzątamy dla Polski” – czyli porządkowanie terenów w pobliżu szkół, było sadzenie krzewów, kwiatów czy ziół.

W Szkole Podstawowej nr 31 zaprezentowano krótką, okolicznościową audycję. Klasy VII z SP nr 36 pojechały do jurajskiego Olsztyna, aby posprzątać teren wokół skałek. Częstochowskie Bulwary nad Wartą sprzątały z kolei wspólnie polskie i ukraińskie dzieci z klas VII zlokalizowanej w pobliżu – bo na Starym Mieście – SP nr 12. W SP nr 14 na pokazie ,,eko-mody” modelki i modele ,,błyszczeli” w kreacjach z kartonu, worków, gazet, plastikowych butelek czy folii spożywczej. W Miejskim Przedszkolu nr 14 dwujęzyczna grupa pięciolatków przygotowała przedstawienie po angielsku pod tytułem ,,Let’s clean up”. W MP nr 3 odbył się m.in. marsz ekologiczny po najbliższej okolicy, zakończony happeningiem w przedszkolnym ogrodzie. W MP nr 23 pięcio- i sześciolatki zaprezentowały młodszym koleżankom i kolegom program artystyczny, w którym – wcielając się w role zwierzaków – przedstawiały problemy wynikające z zanieczyszczenia planety i ocieplenia klimatu. Przedszkolaki z MP nr 7 sadziły drzewa pod okiem leśników ze Złotego Potoku. A do Miejskiego Przedszkola nr 38 ,,Matka Ziemia” przybyła wprost z… częstochowskiego Teatru im. A. Mickiewicza i pokazała im bajkę ,,Na tropie śmieciowego potwora” w formule wywodzącego się z Japonii teatrzyku kamishibai – pomysłami chwali się nawet częstochowski magistrat, który, podobnie jak my, jest dumny z takich dzieciaków.

Oby tak dalej! Dorośli, bierzmy przykład.

źrodło: UM Częstochowa
admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts