Nabór do wojska trwa

No Comment Yet

To teraz temat na czasie. Dla niektórych odległy, dziś znów stał się realny. Wojsko – właśnie trwa nabór. A o zasadniczej służbie wojskowej zaczęło się robić głośno.

Dziś już nie jest obowiązkowa, a jedynie dobrowolna, choć znów rozgorzały dyskusje, czy nie powinna wrócić na starych zasadach. Wielu twierdzi, że nie, ale są też zwolennicy wojskowego obowiązku. Dla patriotów i tych, którzy chcą założyć mundur jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa czyli roczne szkolenie w dwóch etapach. Dla ciekawskich dodamy, że miesięcznie pensja wynosi 4560 złotych. Ważne też, że po roku ma się też pierwszeństwo w rekrutacji do zawodowej służby wojskowej lub administracji publicznej.

Rozpoczął się właśnie nabór do wojska. W Częstochowie na Placu Rady Europy stanie specjalny punkt, w którym będzie można dokonać rekrutacji.

Warto przypomnieć, że do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej może się zgłosić każdy pełnoletni obywatel i obywatelka Polski. Bez przygotowania wojskowego limit wieku wynosi 55 lat. Jeśli z wojskowym doświadczeniem lub na przykład jest podoficerem lub oficerem – 63 lata.

W takim mobilnym punkcie należy wypełnić dokumenty, wtedy też otrzymuje się informację, do jakiej jednostki i kiedy trzeba się stawić na 28-dniowe szkolenie zakończone przysięgą. Ma się ono rozpocząć w ciągu miesiąca od daty zgłoszenia. Wcześniej jednak kandydat musi przejść badania lekarskie i psychologiczne. W trakcie szkolenia okazuje się do jakiego rodzaju wojsk kandydat ma trafić na specjalistyczne szkolenie, które z kolei trwa niecały rok, bo jedenaście miesięcy.

admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts