Częstochowa z wyróżnieniem

No Comment Yet

Częstochowa otrzymała ważne wyróżnienie. Urząd Miasta chwali się, że dwa miejskie projekty „Ekologiczne Torowisko (beton katalityczny)” i „Częstochowa dla Medyków” znalazły się w finale konkursu „Innowacyjny Samorząd 2022” organizowanego przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.

źródło: UM Częstochowa

Nagrody i wyróżnienia w konkursie wręczono 26 maja w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie. Wcześniej do konkursu zgłoszono 237 projektów, które nadesłało 150 jednostek samorządu terytorialnego.

Jak informuje magistrat, to trzecia edycja „Innowacyjnego Samorządu”, którego celem jest promocja kreatywnych samorządów oraz inspiracja dla pozostałych jednostek samorządu terytorialnego. Głównymi kryteriami oceny pozostaje nowatorstwo w skali kraju i rezultaty zastosowanych rozwiązań. Projekty mogą mieć charakter innowacji technologicznych, procesowych, społecznych, publicznych (komunalnych), dotyczących instrumentów i usług wsparcia itp.

Konkurs (z bezpłatnymi zgłoszeniami) został przeprowadzony w sześciu kategoriach: duże miasta (powyżej 200 tys. mieszkańców), gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie, powiaty i województwa. W każdej kategorii wyłoniono jednego zwycięzcę, a kilka projektów zostało wyróżnionych.
Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostały: gminy Czerwonak i Szprotawa, Zduńska Wola, Katowice, powiat tarnowski i województwo kujawsko-pomorskie.

W kategorii DUŻYCH MIAST, obok Częstochowy, wyróżniono – Gdynię, Białystok, Bydgoszcz i Gdańsk.

W imieniu Częstochowy wyróżnienia w konkursie „Innowacyjny Samorząd 2022” odebrali: zastępca prezydenta Piotr Grzybowski i Anna Tymoshenko – kierownik Centrum Obsługi Inwestora UM, która koordynuje główne segmenty programu „Teraz Lepsza Praca”.

Uznanie kapituły konkursu Częstochowa uzyskała dzięki dwóm rozwiązaniom – pierwsze jako nowatorskie zadanie z dziedziny ekologii i ochrony środowiska, a drugie jako innowacyjna usługa społeczna.

Przy przebudowie linii tramwajowej (inwestycja sfinalizowana kosztem 130 mln zł) w centrum Częstochowy do ułożenia torowiska zastosowano fotokatalityczną powierzchnię, która działa antysmogowo, neutralizując zanieczyszczenia powietrza. Ta innowacyjna technologia była stosowana do tej pory w elementach chodników czy elewacji, ale nie w przypadku torowisk, więc w Częstochowie pierwszy raz wykorzystano płyty z biocementu. Technologia TX Active opiera się więc na zastosowaniu fotokatalizatora, który przyspiesza naturalny rozkład zanieczyszczeń pod wpływem światła słonecznego.

Drugie to działanie „Częstochowa dla Medyków” prowadzone w ramach miejskiego programu „Teraz Lepsza Praca”. Jego głównym celem jest umożliwienie mieszkańcom i mieszkankom dostępu do wykwalifikowanej kadry medycznej. Tym projektem częstochowski samorząd zachęca młodych lekarzy i pielęgniarki do pracy w Miejskim Szpitalu Zespolonym, poprzez propozycję stypendiów, możliwość zdobycia mieszkania czy podnoszenia kwalifikacji.

Szczegóły dotyczące gali konkursowej można przeczytać w komunikacie Serwisu Samorządowego PAP.

admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts