Czy jesteście ciekawi jak wyglądała Częstochowa wiele lat temu? Teraz jest ku temu doskonała okazja, bo właśnie pojawił się film dokumentalny o dziejach naszego miasta.
To nie lada gratka nie tylko dla miłośników lokalnej historii, ale także dla fanów kinematografii i nowych technologii. Film wykorzystuje sztuczną inteligencję, by ożywić stare sceny z życia miasta.
„Częstochowa lata 1220 – 1793” to tytuł filmu dokumentalnego, za który odpowiedzialni są Zbisław Janikowski i Krzysztof Kasprzak. Film miał swoją premierę 9 grudnia w Akademickim Centrum Kultury Klubu Politechnik. Dzięki nowym technologiom, w tym właśnie sztucznej inteligencji, na dużym ekranie można było zobaczyć nasze miasto w poprzednich stuleciach.
Nad obrazem czuwali historycy Uniwersytetu Jana Długosza, a całość dopełniła magia animacji 3D. Dzięki AI ożyły sceny ze starych zdjęć i rysunków. Film wyprodukowało częstochowskie Studio Filmowe Kas Film. Obraz przedstawia dzieje Częstochowy od chwili jej powstania (konkretnie od pierwszych zapisków, na które można natrafić w źródłach) do II rozbioru Polski.
Z informacji przekazanych przez sam Urząd Miasta, podczas filmu twórcy konsultowali poszczególne sceny z historykami naszej uczelni. Konsultacje naukowe odbyły się między innymi z profesorem Dariuszem Złotkowskim, a także z dr hab. Marcelim Antoniewiczem, dr hab. Jerzym Mizgalskim oraz archeolog Iwoną Młodkowską-Przepiórowską. Jak czytamy, film wyreżyserował Krzysztof Kasprzak, montażem i udźwiękowieniem zajął się Mateusz Nawrot, operatorem kamery był Robert Nawrot, animację komputerową przygotował Michał Krajewski, a w rolę lektora wcielił się Gracjan Respondek.
Ci, którzy nie zdążyli na wczorajszą premierę, mogą obejrzeć film w innym terminie. Zaplanowane zostały pokazy edukacyjne i seanse dla młodzieży szkolnej w klubie „Politechnik” oraz w Miejskim Domu Kultury. Film będzie można także zakupić na płycie DVD lub na pendrivie. Najbliższy pokaz filmu odbędzie się 15 grudnia o godz.16.00 w siedzibie MDK przy ulicy Łukasińskiego 50-68.
Według najnowszych badań historyków i archeologów początek powstania Częstochowy to wieś usytuowana na północnym stoku góry, na której obecnie stoi Klasztor Jasnogórski (dzisiejszy Rynek Wieluński). Pierwsze wzmianka to 1220 rok. Natomiast miasto Częstochowa, które powstało w zakolu rzeki Warty to dopiero rok 1370, czyli około 150 lat później niż wieś Częstochowa. Średniowieczne miasto Częstochowa otoczone było murami. Na ówczesnym rynku stał ratusz, kramy, sukiennice. Życie gospodarcze Częstochowy i jej rozwój kształtowały się pomyślnie dzięki licznym przywilejom m.in. na targi, jarmarki, pobieranie myta mostowego. Mieszczanie trudnili się handlem, rzemiosłem, ale również rolnictwem, ogrodnictwem i hodowlą. Funkcjonowały karczmy i zajazdy, a obsługę pielgrzymów sprawowała przyklasztorna wieś Częstochowa, później zwana Częstochówką.*
*za czestochowa.pl