XXX Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie

No Comment Yet
źródło: czestochowa.pl

To już marka. Wydarzenie przyciągające do Częstochowy ludzi z całej Polski, a nawet zza granicy. Pielgrzymi, rolnicy, producenci żywności i nie tylko, przedstawiciele rządu i samorządów, instytucji związanych z szeroko pojętym rolnictwem, technologią, przemysłem. Miasto tętni wtedy życiem pod szyldem Krajowej Wystawy Rolniczej. W tym roku wyjątkowej, bo jubileuszowej – trzydziestej.

Wydarzenie organizuje Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Wystawie towarzyszą co roku Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie. W tym roku jednak sytuacja pandemiczna wymusiła kilka nowych rozwiązań logistycznych, stosowanych już w zeszłym roku. Stoiska wystawowe znajdowały się na terenie parkingów jasnogórskich, a stoiska handlowe – w III Alei Najświętszej Maryi Panny.

W ramach wystawy odbył się szereg wydarzeń, m.in.: Targi Pszczelarskie, Wystawa Przedsiębiorczości i Maszyn Rolniczych, Kiermasz Kwiatów i Krzewów Ozdobnych, Odnawialne Źródła Energii czy Wystawa Drobnego Inwentarza i Wystawę Zwierząt Hodowlanych. Przybyli goście mogli spotkać się ze specjalistami instytucji rolniczych, takich jak MRiRW, ARiMR, KOWR, CDR, KRUS, KRIR, czy ŚODR. Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent RP Andrzej Duda, który uczestniczył w uroczystościach na Jasnej Górze w niedzielę. Mszy świętej, którą odprawiono na jasnogórskim szczycie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Zgodnie z tradycją, pobłogosławione zostały przyniesione przez rolników wieńce żniwne.

Po owocnym i udanym weekendzie już wiadomo, że wystawa i dożynki cieszyły się tradycyjnie ogromnym zainteresowaniem. To jedyna taka okazja w roku, by zasmakować specjałów rodem z polskiej wsi, zobaczyć najnowszą technologię i sprzęt rolniczy, wymienić się poglądami i spędzić czas przekonując się, że rolnictwo jest dziedziną, która się rozwija i na którą warto stawiać – takie głosy dało słyszeć się zza stoisk wystawców z całej Polski.

Krajowa Wystawa Rolnicza towarzyszy Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim od 1992 roku. Wtedy też po raz pierwszy w naszym mieście stanęły rolnicze maszyny i stoiska z produktami rodzimych rolników. Pierwsza Krajowa Wystawa Rolnicza odbyła się w dniach 05-06 września 1992 roku. Pawilonem wystawowym była wówczas sala gimnastyczna IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza. Z czasem wydarzenie zaczęło się rozrastać i przenosić w przestrzeń miejską częstochowskich Alei. Dziś jest to już wystawa o randze historycznej, na stałe wpisana w kroniki miasta.

admin3

Author

admin3

Up Next

Related Posts